kelepir.gen.tr Güvenli Ticaret Önerileri

kelepir.gen.tr'ye ilan veren ziyaretçilerin büyük bir kitlesine (çoğuna) güvenebilirsiniz. Bu ziyaretçilerimizin çoğu vaktinde satmış olduğu ürünleri gönderiyor veya almış olduğu ürünlerin ücretini anlaşma gereğince ödüyor. Maalesef, insanların saf ve temiz düşüncelerini ve güvenlerini art niyetle kullanan insanlar da bulunmaktadır. Bu yüzden alış-verişinizi güvenli bir şekilde yapmanıza dikkat ediniz! Deneyimlerimiz doğrultusunda bu tür sorunların çözümleri ancak alıs-verişlerin yerel ve karşılıklı görüşerek yapılmasıdır.

Unutmayınız ki kelepir.gen.tr yerel bir ilan sitesidir ve ilanlar verilmeden önce kontrol edilmemektedir. Aşağıda bu konuda size yardımcı olabilecek bazı tavsiye ve önerilerde bulunuyoruz.

Aşağıdaki önlemleri almanızda büyük yarar vardır:

Alış-veriş esnasında karşılıklı görüşerek ürünü görmeniz ve ödemeyi o anda gerçekleştirmeniz her iki taraf açısından en güvenli seçenektir. kelepir.gen.tr yerel bir ilan platformu olarak hizmet verdiğinden bu mümkündür.

Hiçbir zaman kesinlikle birilerine para göndermeyiniz veya hesabına para aktarmayınız! Buna çek gönderme ya da Bidpay, Western Union veya Money Gram gibi ödeme servisleride dahildir.

kelepir.gen.tr hiç bir şekilde ödeme koşulları için satıcıyı koruma veya güvenli bir ödeme sistemi sunmamaktadır. kelepir.gen.tr logomuzu taşıyor olsalar bile, herhangi bir mesajda bu ifade edilirse veya bir sitemizde yansıtılmışsa bu asılsızdır. Şayet herhangi bir mesajda bu ileri sürülmekte ise veya sürülürse lütfen mesajı olduğu gibi bize gönderiniz.

Hiçbir zaman özel kişisel verilerinizi veya banka ve buna benzer (örn. Kredi kart) verilerinizi internet üzerinden başkalarına bildirmeyiniz. Hiçbir zaman kelepir.gen.tr kullanıcı şifrenizi kimselere bildirmeyiniz. Bu size iletilen bir mesajda sözde kelepir.gen.tr elemanları tarafından istenildiği ileri sürülse bile.

Aşağıda belirtilen, bilinen dolandırıcılık ve sahtekarlık üsülleri hakkında bilginiz olsun. Hiçbir şekilde herhangi bir yardımınız karşılığında vaad edilen yüksek miktardaki ücretlere kanmayınız.

Dolandırıcılığa teşebbüs olaylarını veya kuşkulu mesajları, ilanları veya toplum içerisindeki diğer beyanları derhal kelepir.gen.tr'ya bildiriniz. Bu gibi dolandırıcılık olaylarında savcılıktan almış olduğunuz şikayet tutanağını ekleyerek bizimle irtibata geçiniz. (Aşağıda dolandırıcılık ve sahtekarlık hakkında daha geniş bilgi bulabilirsiniz.)

Daima gerçekçi düşününüz. Eğer ki birşey kulağa inanılması güç olarak sunulmakta ise, bu büyük bir olasılıkla inanılmazdır!

Bilinen dolandırıcılık ve sahtekarlıklar:


İsim sahtekarlığı (spoofing/phishing): kelepir.gen.tr'dan, Western Union'dan veya satıcıyı koruma ya da güvenli ödemi sistemi sunan diğer firmalardan geldiğini gösteren mesaj alıyorsunuz. Bu mesajda para gönderme veya şahsi bilgilerinizi gönderiniz diye istekte bulunmaktadırlar. kelepir.gen.tr ve çoğu diğer firmalar bu tür isteklerde bulunmamaktadırlar. Bu tür sitelerden para gönderdiğiniz taktirde, büyük bir ihtimalle dolandırıcılara para gönderiyorsunuzdur.

Fazla Ödeme: Satıcı veya alıcı size bir çek gönderiyor ve sizin belirttiğiniz miktarın çok üstünde fiyat belirtiyor. Sizdende üstünü geri ödemenizi istiyor. Fakat çek karşılıksız çıkıyor ve dolandırıcı parayı kapıyor.

İthalat ücretleri veya benzeri ödemeler: Ülkeye giriş yapılabilmesi için gereken ödemeleri sizden isteyeceklerdir. Ödeme yapıldıktan sonra ise ürün gönderilmemektedir. Böylelikle ödenen ücret dolandırıcılara kalmış olur. kelepir.gen.tr yerel bir ilan sitesidir, birebir görüşülebilsin diye yapılmıştır.

Sahte havuz sistemi: Satıcı veya alıcı size havuz sistemi kullanımını öneriyor. Genellikle bu siteler dolandırıcılar tarafından yönetilmektedir (resmi görünsede). Sizden parayı aldıktan sonra da ürünü göndermezler.

Evden kolay para kazanma: Genellikle evden çalışma ilanları 'zincir' sistemi ile alakalıdır. Yani para kazanabilmeniz için başka kişileri bu sisteme dahil etmeniz istenecektir.

Dolandırıcılık (scam): Size bir mesaj gelir ve içeriğinde yurtdışından para alabilmeleri için sizden yardım istenir. Bunun karşılığında size komisyon teklif edilir. En sonunda parayı yurtdışından alabilmeleri için sizden para isterler. Ellerine sizin paranız geçtiğinde ise bütün irtibat kesilir.

Dolandırıcılıkları ve sahtekarlıklar bize nasıl bildirebilirsiniz:

kelepir.gen.tr sitesinde, spam, yasak veya kelepir.gen.tr kurallarına aykırı olduğunu düşündüğünüz herhangi bir ilan görürseniz, lütfen ilan sayfasının sağ aşağı tarafında bulunan "iletişim" linkini tıklayarak bize bildiriniz. Bildirilen ilanlar derhal ilgimize sunulmaktadır. Bu şekilde ilan tekrar gözden geçirilir ve gereken yapılır.


Eğer başka güvenlik sorularınız olursa ve cevabını yukarıda bulamadıysanız, lütfen bizimle irtibata geçiniz.